CO TO JEST ZAKRES SYSTEMU BHP?
Wymaganiem normy ISO 45001 jest, aby organizacja określiła zakres swojego systemu zarządzania biorąc pod uwagę kontekst organizacji i wymagania stron zainteresowanych oraz swoją specyfikę działania. Bardzo podobny punkt znajduje się w normie OHSAS 18001, dlatego organizacje, które posiadały wdrożony system zarządzania BHP zgodnie z OHSAS 18001 muszą tylko zweryfikować zdefiniowany wcześniej zakres. Natomiast firmy, które wdrażają ISO 45001 powinny zastanowić się, jaka część ich działalność będzie objęta zasadami BHP wynikającymi z normy. System może dotyczyć całości działań firmy lub tylko jej części. To samo dotyczy lokalizacji – ISO 45001 może być wdrożone w siedzibie i wszystkich oddziałach firmy lub tylko w niektórych. Decyzja należy do firmy.
Przykład 1:
Firma zajmuje się serwisem urządzeń klimatyzacyjnych, a ponadto prowadzi szkolenia dla instalatorów klimatyzacji. Zakresem systemu zarządzania BHP może być: "serwis urządzeń klimatyzacyjnych oraz szkolenia dla instalatorów" LUB tylko "serwis urządzeń klimatyzacyjnych" LUB tylko "szkolenia dla instalatorów". W każdym z tych przypadków zasady systemu ISO będą obowiązywały w innym obszarze działalności.
Przykład 2:
Firma produkcyjna ma siedzibę w Krakowie i oddziały w Szczecinie i Suwałkach. W każdej lokalizacji są prowadzone te same działania produkcyjne. Zakres systemu zarządzania BHP może obejmować siedzibę i oba oddziały LUB siedzibę i jeden z oddziałów LUB tylko siedzibę LUB tylko oddział.
Zakres systemu zarządzania BHP musi być udokumentowany, przy czym norma nie wymaga konkretnej formy tego dokumentu. Organizacje umieszczają zakres najczęściej w księdze systemu zarządzania BHP lub w deklaracji o wdrożeniu systemu, czyli dokumencie ustanawiającym w firmie system zarządzania. Oczywiście określenie zakresu jest obowiązkiem kierownictwa firmy, dlatego dokument, w którym zawarty jest zakres powinien być podpisany właśnie przez kierownictwo.
Wskazówki do wdrożenia:
- zastanów się, jaki zakres działalności chcesz objąć zasadami działania ISO 45001 - weź pod uwagę czego wymagają od Ciebie klienci, którym zależy na certyfikacie ISO,
- koniecznie opisz zakres systemu w Księdze systemu lub w innym dokumencie.
Istotnym, choć bardzo krótkim wymaganiem normy jest pkt. 4.4. Znajduje się w nim wymaganie, aby organizacja ustanowiła, wdrożyła, utrzymywała i ciągle doskonaliła swój system zarządzania, włączając w to procesy, które zachodzą w firmie oraz interakcje między nimi. W praktyce, zastosowanie tego punktu to nic innego jak zbudowanie systemu zarządzania opartego na dobrze znanej koncepcji zarządzania procesowego, czyli inaczej – cyklu Deminga.
Elementami zarządzania procesowego są:
1. Zaplanowanie procesów zachodzących w organizacji i mających wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Realizacja tego punktu obejmuje:
- Identyfikację i określenie pożądanego przebieg procesów – często opisanych w formie procedur i instrukcji
- Określenie osób odpowiedzialnych za procesy
- Określenie ryzyk i szans związanych z procesami
2. Wdrożenie planu do realizacji:
- Zapoznanie pracowników z procedurami i instrukcjami działania
- Zapewnienie środków niezbędnych do prawidłowego działania ustalonych z planie zasad
3. Monitorowanie zgodności realizacji z planem. W monitorowaniu nieodzowne są wskaźniki i mierniki realizacji, dlatego powinny one zostać określone przynajmniej dla najważniejszych procesów w systemie zarządzania BHP. Norma ISO 45001 nie narzuca sposobu monitorowania procesów, lecz dobrą praktyką jest aby wyznaczyć osoby odpowiedzialne za monitorowanie i dokonywać go okresowo, a następnie analizować wyniki monitorowania i wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Pamiętać należy, że wyniki monitorowania powinny być dokumentowane. W przeciwnym razie niemożliwa stanie się ich rzetelna analiza.
4. Ciągłe doskonalenie procesów i całego systemu zarządzania. Jest mnóstwo sposobów doskonalenia systemu zarządzania BHP. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:
- Wdrażanie działań korygujących w odpowiedzi na zdarzające się niezgodności,
- Działania oparte na analizie ryzyk i szans w systemie,
- Szkolenia pracowników, podwykonawców i komunikacja wewnętrzna,
- Ustanawianie coraz wyższych celów systemu BHP i dążenie do ich osiągnięcia.
Prowadzenie systemu zarządzania BHP według schematu PDCA pozwala na sprawniejsze nadzorowanie wdrożonych działań i poprawia ich skuteczność.
Wskazówki do wdrożenia:
- zrób listę procesów związanych w BHP, które zachodzą w Twojej organizacji, a następnie połącz je strzałkami w sposób przyczynowo-skutkowy,
- określ jakie wskaźniki posłużą do monitorowania poszczególnych procesów - zastanów się czy wybrane wskaźniki rzeczywiście określają "jakość" danego procesu.
Masz pytania do artykułu?
Inne artykuły z serii WYMAGANIA ISO 45001:
- ISO 45001 - Konsultacje i współudział w systemie zarządzania BHP wg ISO 45001
- ISO 45001 - Kontekst organizacji i strony zainteresowane
- ISO 45001 - Polityka systemu BHP
- ISO 45001 - Przegląd zarządzania systemu ISO 45001
- ISO 45001 - Zakres systemu zarządzania BHP i procesy systemu BHP
- ISO 45001 – Cele i zadania
- ISO 45001 – Dokumentacja systemu zarządzania BHP
- ISO 45001 – Infrastruktura, czyli czego norma Ci nie powie
- ISO 45001 – Kompetencje
- ISO 45001 – Podejście ISO 45001 do ryzyk i szans
- Norma ISO 45001 po polsku
Artykuł ten jest własnością intelektualną CONSILUM. Może być rozpowszechniany bezpłatnie wszystkim osobom i podmiotom zainteresowanym problematyką systemów zarządzania ISO, jednakże wyłączając cel komercyjny i bez dokonywania jakichkolwiek zmian w tekście. Wszelkie inne rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora. Dozwolone jest cytowanie fragmentów materiału z podaniem źródła.